PRZEGLĄDAJ ▾

GENERALIA
FLEKSJA
SKŁADNIA

Redakcja

Agata Kwaśnicka-Janowicz
Anna Piechnik

Zespół ekscerpcyjno-badawczy

Tomasz Jelonek
Agnieszka Jurczyńska–Kłosok
Ilona Kulak
Agata Kwaśnicka–Janowicz
Anna Piechnik
Sylwia Przęczek–Kisielak
Michał Woźniak
Beata Ziajka
Barbara Żebrowska–Mazur

Projekt informatyczny

Michał Woźniak

Tomasz Jelonek – adiunkt z doktoratem na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Katedrze Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki. Wcześniej był zatrudniony m.in. w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie, w Pracowni Dialektologii Polskiej. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się głównie wokół języka i kultury wsi w ujęciu etno- i socjolingwistycznym, onomastyki ludowej i leksykografii gwarowej. Jest m.in. współpracownikiem Komisji Dialektologicznej KJ PAN.
Szczegółowe informacje
Agnieszka Jurczyńska-Kłosok – adiunkt z doktoratem w Katedrze Współczesnego Języka Polskiego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół nazewnictwa geograficznego (zwłaszcza odnoszącego się do obiektów tworzących przestrzeń górską), słownictwa gwarowego i ogólnopolskiego, kultury języka oraz dydaktyki gramatyki języka polskiego.
Szczegółowe informacje
Ilona Kulak – adiunkt z doktoratem w Katedrze Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi głównie badania z zakresu dialektologii, etnolingwistyki i socjolingwistyki, ze szczególnym uwzględnieniem polszczyzny mieszkańców południowej Małopolski. Jest autorką lub współautorką kilkunastu prac naukowych, których podstawą materiałową stanowią m.in. teksty gwarowe zgromadzone na północy Podhala i na Spiszu.
Szczegółowe informacje.
Agata Kwaśnicka-Janowicz – doktor habilitowany na stanowisku profesora w Katedrze Historii Języka i Dialektologii na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Jagiellońskim Centrum Humanistyki Cyfrowej. Jej zainteresowania naukowe skupione są wokół zagadnień językoznawstwa historyczno-porównawczego, semantyki leksykalnej, dialektologii oraz humanistyki cyfrowej, tu zwłaszcza językoznawstwa korpusowego oraz komputerowego. Współautorka Przewodnika po elektronicznych zasobach językowych dla polonistów. Wersja 2.0: https://przewodnik.tmjp.pl/
Szczegółowe informacje
Anna Piechnik – doktor habilitowany na stanowisku profesora w Katedrze Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się badaniem języka wsi w ujęciu etnolingwistycznym i socjolingwistycznym, w szczególności leksyką ekspresywną, stereotypami językowymi, funkcjonowaniem gwary w świadomości jej użytkowników oraz w tekście. Współredaktorka czwartego tomu Bibliografii dialektologii polskiej.
Szczegółowe informacje
Sylwia Przęczek-Kisielak – adiunkt z doktoratem w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania badawcze: gramatyka historyczna języka polskiego, historia języka polskiego (właściwości językowe małopolskich rot sądowych, najstarsza leksyka kulinarna); zróżnicowanie dialektalne języka staropolskiego.
Szczegółowe informacje
Beata Ziajka – adiunkt z doktoratem w Katedrze Współczesnego Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UJ. Zainteresowania naukowe: język mieszkańców wsi w ujęciu etno- i socjolingwistycznym, antroponimia ludowa, leksyka ekspresywna, leksykografia gwarowa, teoria i metodologia badań pragmalingwistycznych. W latach 2013-2017 była zatrudniona w Pracowni Dialektologii Polskiej Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie, gdzie brała udział w opracowaniu Słownika gwar polskich oraz Słownika gwar małopolskich.
Szczegółowe informacje
Barbara Żebrowska-Mazur – asystent z doktoratem w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczególnie interesuje się zagadnieniami z zakresu etnolingwistyki, dialektologii i folklorystyki, czemu daje wyraz w swoich dialektologicznych badaniach terenowych regionu krakowskiego oraz w publikacjach naukowych, dotyczących między innymi słownego folkloru, językowego obrazu świata, badań językowo-kulturowej świadomości mieszkańców wsi czy wykorzystywania gwary w marketingu i reklamie.
Szczegółowe informacje
Google Scholar