PRZEGLĄDAJ ▾

GENERALIA
FLEKSJA
SKŁADNIA

Jak przeszukiwać bazę

Instrukcja – wyszukiwanie danych

Prezentowany zasób Cyfrowej bibliografii dialektologii polskiej można przeszukiwać trojako – poprzez wyszukiwanie proste, według kategorii semantycznych oraz poprzez metadane.

Wyszukiwanie proste

Okienko wyszukiwarki SZUKAJ dostępne w widoku na stronie głównej umożliwia proste wyszukiwanie w całości materiałów po wpisaniu określonego ciągu znaków, np. nazwy dialektu (Śląsk zwraca wyniki w postaci wszystkich rekordów notujących ten ciąg znaków, zarówno w tytule publikacji, nazwie autora i redaktora, jak i w informacji dodatkowej). Zwrócone rekordy mają formę hiperłącza, po którego naciśnięciu otwiera się okienko z pełnym opisem bibliograficznym oraz przypisaną pracy kategorią semantyczną, typu: Materiały, Śląsk, teksty.

Wyszukiwanie według metadanych

Po kliknięciu w przycisk PRZEGLĄDAJ umieszczony w kolumnie po lewej stronie możliwe jest również wyszukiwanie materiałów bibliograficznych według metadanych, takich jak: tytuł, autor, data. Po kliknięciu w rozwijaną z paska kategorię tytuł lub autor otwiera się ułożona alfabetycznie lista rekordów, którą dodatkowo można przeszukiwać w obrębie jednej litery alfabetu. Przeszukiwanie według kategorii data umożliwia zawężenie wyszukiwania rekordów do przedziałów czasowych ułożonych w sekwencje dekad, czyli można ograniczyć wyszukiwanie do prac opublikowanych w latach np.1980-1989, 1990-1999.

Wyszukiwanie według kategorii semantycznych

Poniżej przycisku PRZEGLĄDAJ w kolumnie po lewej stronie prezentowana jest struktura semantyczna bibliografii, która umożliwia wyszukiwanie rekordów bibliograficznych wg kategorii odwzorowujących podziały stosowane w dotychczasowych tomach Bibliografii dialektologii polskiej. Po kliknięciu w aktywne hiperłącze spisu treści jesteśmy przenoszeni do poszczególnych działów bibliografii, które rozwijają się z paska. Możliwe jest zatem wyszukiwanie wg kategorii ogólnych: Bibliografie, Generalia i poddziały (tu prace teoretyczne i personalia), Materiały (atlasy, słowniki, teksty). Prezentowany w dalszej części zasadniczy podział rekordów opiera się na podwójnym kryterium: systemowym oraz geograficznym, co pozwala na wyszukiwanie prac według poszczególnych poziomów systemu językowego (od słownictwa i frazeologii po składnię) w obrębie poszczególnych jednostek podziału dialektalnego Polski (opracowania całego obszaru, Śląsk, Małopolskę, Wielkopolskę, Mazowsze, Polszczyznę spoza obecnych granic, nowe dialekty mieszane oraz dialekty miejskie i środowiskowe). Możliwy jest również wybór prac z działu Stosunek dialektów do poszczególnych systemów językowych oraz Dialektologia historyczna.

Wyniki wyszukiwania w poszczególnych działach prezentowane są w układzie alfabetycznym. Zwrócone rekordy mają formę hiperłącza, jego naciśnięcie powoduje otwarcie okienka z pełnym opisem bibliograficznym oraz przypisaną pracy kategorią semantyczną, jak w wyszukiwaniu prostym.