Projekt Cyfrowej bibliografii dialektologii polskiej (CBDP) to kontynuacja przedsięwzięcia naukowo-badawczego zapoczątkowanego przez prof. Janusza Strutyńskiego w latach 80. XX w. Od początku w przygotowywaniu Bibliografii dialektologii polskiej (BDP) uczestniczyli językoznawcy-poloniści z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a kolejne tomy publikowało Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pierwszy tom Bibliografii dialektologii polskiej, opracowany przez Janusza Strutyńskiego, ukazał się w roku 1981 i obejmował publikacje wydane od lat 20. XIX w. do roku 1975 włącznie. Drugi tom – za lata 1976–1980 z uzupełnieniami za lata poprzednie – opublikowany w 1986 r., opracowali: Jan Godyń, Halina Kurek, Adam Ropa i Janusz Strutyński. Trzeci tom, wydany w 1990 r., obejmujący prace z lat: 1981-1985 (z uzupełnieniami), został przygotowany przez Jana Godynia, Halinę Kurek oraz Janusza Strutyńskiego. Praca nad czwartym tomem Bibliografii – za lata 1986–1995 (z uzupełnieniami) trwała ponad 20 lat, z wieloletnimi przerwami. Zespół ekscerpcyjny, w różnych okresach, tworzyli: Artur Czesak, Józef Kąś, Halina Kurek, Agata Kwaśnicka-Janowicz, Anna Piechnik, Maciej Rak, Mirosława Sagan-Bielawa, Agnieszka Sieradzka-Mruk, Janusz Strutyński i Beata Szlachetka. Do 2002 r. pracami kierował Janusz Strutyński, następnie Halina Kurek i Agata Kwaśnicka-Janowicz. Tom ukazał się w 2021 r. pod redakcją Agaty Kwaśnickiej-Janowicz, Anny Piechnik i Janusza Strutyńskiego.
Trzy pierwsze tomy były wydane w formie maszynopisu, natomiast czwarty ukazał się w wolnym dostępie, w formie pliku pdf ze spisem treści w postaci aktywnych hiperłączy. Właśnie hasła z tomu czwartego, uzupełnione i zmienione na potrzeby wyszukiwarki danych, stanowią podwalinę Cyfrowej bibliografii dialektologii polskiej. Prace nad witryną internetową oraz dalszą ekscerpcją i redakcją materiałów bibliograficznych prowadzi zespół, który tworzą pracownicy katedr językoznawczych Wydziału Polonistyki UJ: Tomasz Jelonek, Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, Ilona Kulak, Sylwia Przęczek-Kisielak, Beata Ziajka oraz Barbara Żebrowska-Mazur. Zespołem kierują: Agata Kwaśnicka-Janowicz oraz Anna Piechnik, zaś nad informatyczną stroną projektu pracuje Michał Woźniak – specjalista z zakresu technologii informatycznych z Pracowni Metodologicznej IJP PAN.
Najistotniejszym komponentem cyfrowej wersji Bibliografii jest relacyjna baza danych, która pozwala na łatwe przechowywanie, uzupełnianie i modyfikowanie haseł oraz umożliwia efektywne przeszukiwanie całego zasobu. Hasłami opisywanymi w Cyfrowej bibliografii dialektologii polskiej są wydawnictwa zwarte z ewentualnymi recenzjami oraz artykuły i materiały publikowane w czasopismach i wydawnictwach seryjnych bądź w wydawnictwach zwartych. CBDP korzysta z większości rozstrzygnięć redakcyjnych oraz koncepcji układu treści realizowanych w opublikowanych tomach Bibliografii dialektologii polskiej. Publikacje dotyczące dialektologii są podzielone na 10 działów: 1. Bibliografie, 2. Generalia, 3. Materiały, 4. Słownictwo i frazeologia, 5. Fonetyka i fonologia, 6. Fleksja, 7. Słowotwórstwo, 8. Składnia, 9. Stosunek dialektów do innych systemów językowych, 10. Dialektologia historyczna. Niektóre prace, ze względu na różnorodność podejmowanej tematyki, są zamieszczane w kilku działach. Większość działów jest wewnętrznie złożona. W ramach działów od 3. do 8. publikacje zostały podzielone z uwzględnieniem terenu badań na dziewięć poddziałów: Opracowania ogólne. Cały obszar etniczny, Śląsk, Małopolska, Wielkopolska, Mazowsze. Warmia. Mazury. Lubawsko-Malborskie, Kaszuby1, Polszczyzna spoza obecnych granic, Nowe dialekty mieszane, Dialekty miejskie i środowiskowe. Regionalizmy.
Docelowo – w dalszej perspektywie – poza uzupełnianiem danych bibliograficznych o pozycje opublikowane po 1996 r., planowane są też digitalizacja i przetworzenie do cyfrowej bazy danych trzech pierwszych, wydanych tradycyjnie, tomów Bibliografii. Od 2022 r., kiedy rozpoczęto projekt CBDP, jest on finansowany w ramach środków z Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości na Uniwersytecie Jagiellońskim.